Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mikulášská nadílka v ZOO Plzeň

13. 12. 2017

Hned druhý den po „Živém betlému“, v sobotu 9. prosince, byly děti z naší školy pozvány do ZOO Plzeň na Mikulášskou nadílku. Důvodem pozvání byl stále stoupající objem sebraného starého použitého hliníku pro ZOO (jen za podzim 2017 to bylo přes 267kg). Z výtěžku za tuto ceněnou surovinu, jinak končící na skládce, je hrazena strava pro „našeho“ chřestýše diamantového, jehož jsme patroni. Přednostně se nabídka týkala dětí, které přinesly nejvíce hliníku (8. Houšková – 31,3kg, 7. Červená – 29kg, 7. Plicová – 23kg, 2. Helusová – 19kg, 2. Svítil a 3. Bakajsa – každý 15kg, 4. Walterová – 12kg, 4. Janoškovec a 7. Janouškovcová – každý 11,5kg, 2. Protivová a 7. Protiva – každý 11,4kg, 7. Tabačar – 9kg, 3. Karlovcová – 7,9kg). Někteří nemohli či nechtěli jet, nebo na poslední chvíli onemocněli, a tak se dostalo i na další sběrače. Nakonec se nás ve 14,30 hod. u ZOO sešlo deset - 8 dětí (1.tř. K. Beránková, 2.tř. A .Helusová, M. Svítil, N. Protivová, 3.tř. J. Staník, 4.tř. L. Janouškovec, D. Koudelová, 5.tř. P. Beránek), p. uč. Husáková a já. Vstupné a mikulášskou nadílku hradila ZOO.
Naše malá skupinka se přesunula okolo zvířecích klecí na statek Luftnerku ve stráni nad ZOO, kde v kovárně v temném prostoru osvětleném pouze kovářskou výhní a červenými svíčkami „řádili“ tři čerti a jedna malá čertice. Všechny ale svou berlou dokázal ukáznit dobromyslný Mikuláš s andělem. Vystáli jsme si frontu, odříkali básničku a dostali za odměnu sladkou nadílku. Pouze dvě nebo tři děti z naší skupinky se musely jít zapsat do pekelné knihy hříchů. Největší neplechu dělali ti nejošklivější čerti. Protože naši školu v ZOO už dobře znají, vzali nás na mimořádnou prohlídku do míst, kam se běžní návštěvníci nedostanou – do podzemí pod medvědím výběhem, kde se už ukládali medvědi k zimnímu spánku. Jde o čtyři „večerníčkovské“ medvědy. Ospale na nás mžourali očima a bylo na nich vidět, že je rušíme. Přesto to byl velký zážitek! Dostali jsme se k jejich čenichu tak na vzdálenost půl metru. Venku jsme už moc zvířat neviděli. Zato u žiraf, nosorožců a hrochů bylo živo. Tam jsme potkali asi nejvíce dětských návštěvníků. V pět hodin, když už byla po celé ZOO tma tmoucí, jsme se u hlavní brány sešli s rodiči. Všichni dostali ještě pozvánku, aby se příležitostně zajeli podívat na betlém ve Zruči. Každá návštěva ZOO Plzeň je jiná. Tentokrát byla mimořádná návštěvou u medvědů.

Zapsal J.Bican, 9.12. 2017 

Fotografie zde

mikulasvzoo2017.jpg