Jdi na obsah Jdi na menu
 


Týden techniky na ZŠ a MŠ Ludvíka Očenáška Dolní Bělá – Exkurze do IQ Landia v Liberci

11. 2. 2018

  Ve čtvrtek, 8. 2., se vydali žáci naší školy až do Liberce – zde navštívili moderní expozici IQ LANDIA. Po celý den měly děti možnost procházet jednotlivé expozice, zkoušet si různé modely, pracovat s interaktivními obrazovkami a řešit zde rozličné kvízy, odpovídat na otázky, sestavovat schémata, sledovat mnohé vývojové diagramy, projekce, apod. Podnětů k přemýšlení zde bylo nepřeberné množství, technické výukové pomůcky předháněly jedna druhou v dokonalosti a poutavosti. Uvádíme zde jen některé: Sekce biologie člověka s obrovským množstvím měřících přístrojů a metod – počínaje měřením vitální kapacity plic, přes změření vlastního tepu či krevního tlaku, dále prohlídky rentgenových snímků kostí, až po komunikaci se speciálním robotem majícím smysly podobné lidským.
    Dále oddělení rozmnožování organismů nezůstalo bez povšimnutí.
    Velmi moderně a zároveň názorně je vymyšlená geoexpozice obsahující vše od paleontologie, přes mineralogii až k zajímavě realizované interaktivní aplikaci vyobrazující vývoj planety a života. Děti také zažily cestu ze středu Země až k jejímu povrchu. Zde je čekalo oblíbené zrcadlové bludiště a návštěva „kosmické a vesmírné sekce“. Nechyběla zážitková cesta na Měsíc, gyroskop, dalekohledy, či opět zážitková větrná vichřice na velkých planetách Sluneční soustavy.
  Kromě uvedených expozic zde měly děti možnost shlédnout a dokonce tvořit laserovou vizuální show, byla zde i fyzikální sekce zaměřené na mechaniku, statiku, optiku, magnetismus a další obory fyziky. Pobyt si také žáci mohli zpříjemnit hraním deskových her či se občerstvit v místní restauraci.
  Naši žáci zde absolvovali výukový program v chemické laboratoři. Zde si pod vedením odborných lektorů vyzkoušeli jednoduché chemické experimenty (barevné indikace pH, přípravu a míchání roztoků, srážecí reakce, luminiscence, hašení plamene oxidem uhličitým, apod.).
  Přestože byla cesta dlouhá, výlet se všem účastníkům líbil, děti byly z expozic nadšeny a jistě si s sebou odnesly spoustu zajímavých, poučných i veselých zážitků.

Text, Mgr. M. Husáková

Fotografie zde

iq_2018.jpg