Jdi na obsah Jdi na menu
 


Týden techniky na ZŠ a MŠ Ludvíka Očenáška Dolní Bělá – Exkurze do spalovny v Chotíkově

11. 2. 2018

    V rámci týdne techniky navštívili žáci 7., 8. a 9. třídy nově vybudované zařízení na spalování odpadů v Chotíkově. Exkurze trvající celé dopoledne byla velmi zajímavá a poutavá. Žáci nejprve vyslechli mnoho informací o budování celého zařízení, o složitosti tvorby a povolování realizace celého projektu. Byl jim srozumitelně, a přesto odborně popsán princip spalovacích procesů, děti pochopily i význam spalovny pro celý region. Informace byly podávány v celosvětovém kontextu problematiky recyklace a nakládání s odpady, a proto měly děti možnost srovnat, jak si vede v tomto ohledu náš stát.
Během prohlídky spalovacího prostoru (kotel) viděly děti složitost celé technologie.
    Žáci také navštívili řídící středisko, tzv. velín a měly možnost hovořit s pracovníky a dispečery o jejich složité a zodpovědné práci. Zde se také na monitorech mohly přesvědčit o skutečných emisích spalovacího kotle – tyto emise jsou pečlivě kontrolovány. Spaliny jsou čištěny v několika stupních a za pomocí nejmodernější světové technologie. Děti také viděly obrovské prostory, ve kterých se shromažďuje komunální odpad ke spálení, pozorovaly obrovský jeřáb, který s touto „surovinou“ manipuluje.
   Všichni ze spalovny odjížděli s pocitem, že zde byl vybudován vysoce moderní provoz na světové úrovni, který je celému našemu regionu velmi prospěšný nejen tím, že dokáže likvidovat 2/3 našich odpadů z domácností, ale dokáže také v zimním období zásobit celý Lochotín teplem a navíc ještě umí vyrobit určité množství elektřiny. 

Text, Mgr. M. Husáková (11.2.2018)

Fotografie zde 

spalovna_2018.jpg