Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční koncert v dolnobělském kostele

25. 12. 2017

Vánoční koncert v dolnobělském kostele

Nastal první zimní den a čekala nás nejdelší noc v roce. Blížily se VÁNOCE.

Ve čtvrtek 21. 12. se v dolnobělském kostele Povýšení sv. Kříže uskutečnilo od 10 hodin „Vánoční zpívání“. Jde už o několikaletou tradici. Děti z MŠ a ZŠ se tak s kalendářním rokem loučily v minulých letech u kapličky na Hejtmánku, v Husitské kapli, a letos v dolnobělském kostele naproti zřícenině hradu. Všichni účinkující se velmi pečlivě připravovali na svůj hudební, pěvecký a recitační výstup. Jakousi „třešničkou na dortu“ bylo procítěné pěvecké vystoupení hosta koncertu – bývalého žáka ZŠ Dolní Bělá Dušana Klika, kterého na kostelní varhany doprovodil jeho kamarád Matěj Műller (oba studenti Konzervatoře v Plzni). Výkony všech účinkujících ocenili potleskem všichni posluchači - spolužáci, rodiče i pozvaní hosté z řad veřejnosti. Větvičku zlatého jmelí pro štěstí si, kromě Dušana a Matěje, jistě zasloužili i ti, kteří děti připravovali na vystoupení – ze ZŠ p. uč. Fišerová, Pešková a Husáková, ze ZUŠ Plasy pak p. uč. Ročková a Šarlingerová. Poslední snítka byla poděkováním pro správce dolnobělského kostela – pana faráře Figuru.

Během téměř hodinového vystoupení zaznělo 21 vánočních skladeb, koled a písní. Koncert měl 7 částí.

1. HOPSA PACHOLÁTKA, ADESTE FIDELE (flétny, děvčata pod vedením p. uč. Fišerové)

2. PÁSLI OVCE VALAŠI (tři flétny + zpěv), JAK SI KRÁSNÉ NEVIŇÁTKO (tři flétny + zpěv a altové flétny), SUGH RIDE (flétny, instrumentální skladba W. A. Mozarta), Z JEDNÉ STRANY CHVOJKA (altové a příčné flétny, instrumentální skladba) + školní pěvecký sbor pod vedením p. uč. Peškové a Husákové

3. Vánoční básně (Darina Spoustová, Tereza Vajzová, Daniela Blechová)

4. NESEM VÁM NOVINY, DEJ BŮH ŠTĚSTÍ, ROLNIČKY, ŠTĚDREJ VEČER, NARODIL SE KRISTUS PÁN   (akordeon Kateřina Beštová pod vedením p. uč. Ročkové - ZUŠ Plasy)

5. SLYŠTE, SLYŠTE, PASTUŠKOVÉ (duo zobcové flétny Ela Lédlová a Nikola Protivová),

SLYŠELI JSME V BETLÉMĚ (duo příčné flétny Eliška Nová a Tereza Šarlingerová),

KONCERT (část – příčná flétna Tereza Šarlingerová) – tři skladby pod vedením p. uč. Šarlingerové – ZUŠ Plasy

6. MY TŘI KRÁLOVÉ, NARODIL SE KRISTUS PÁN, BYLA CESTA (akordeony Tereza Nágrová a Martina Fremrová, příčná flétna Aneta Krbcová, sólo na příčnou flétnu Tereza Šarlingerová) - nástroje + školní pěvecký sbor pod vedením p. uč. Peškové a Husákové)

7. POCHVÁLEN BUĎ JEŽÍŠ KRISTUS, MILEJ MATĚJI!, POSLYŠTE, KŘESŤANÉ, BUDEME ZPÍVATI!, RYBA RYBĚ (od Janka Ledeckého), MODLITBA (Vojta Dyk) – zpěv Dušan Klik, doprovod na kostelní varhany Matěj Műller – oba studenti Konzervatoře v Plzni

Celou akci natáčel p. uč. Hladík.

Zapsal J.Bican, 21.12. 2017

Fotografie zde

Video zde (30 minut)

van_koncert.jpg