Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vynášení ZIMY

24. 3. 2018

První jarní den letos připadl na úterý 20. března. Venku to ten den moc jarně nevypadalo. Sníh sice ležel jen na zastíněných místech, ale ráno mrzlo a vítr severák byl parádně ledový. V pátek 23.3. jsme se rozhodli se zimou definitivně skoncovat.
V naší škole vynášení zimy není žádnou módní novinkou – děláme tak už od roku 1996, takže teď to bylo po třiadvacáté. V minulosti jsme ji vyprovázeli k potoku, na Hejtmánek, a letos už podruhé k dřevěnému vodníkovi na hráz Zámeckého rybníka pod zříceninami starodávného hradu. Pan učitel Hladík s páťáky a šesťáky předem připravil dokonce sedm nádherných figurín. Tři byly neseny v čele průvodu a čtyři vzadu. Mezi oběma konci se seřadily děti z první až šesté třídy.
Na hrázi už na nás čekaly učitelky MŠ se svými svěřenci. Rozloučení se zimou zahájily děti z MŠ, které zarecitovaly několik jarních básniček. Dřevěný vodník na to hemžení koukal pěkně zvysoka a čtverácky vyvaloval oči. Zato divoké kachny se raději přestěhovaly do zadní klidné části rybníka na nezamrzlou plochu. Po básničkách došlo na loučení. Figuríny představující krále zimy a mrazu byly spáleny a část popela smetena do vody. Zimu jsme tímto aktem vyhnali po potoce z Dolní Bělé. Hurá! Teď už přijde jaro a oteplí se. Všechno pokvete a stromy se zazelenají. Symbolickou slavnost jsme udělali asi opravdu dobře a poctivě. V sobotu už od rána svítilo sluníčko a bylo krásně teplo (na slunci v závětří téměř 20°C).

Zapsal J.Bican, 24.3. 2018 

Fotografie zde

morana.jpg