Jdi na obsah Jdi na menu
 


Živý betlém

11. 12. 2017

Tak už se opět přiblížil ten tajemný vánoční čas, kdy ve většině rodin zavoní perníkové koření, budou se postupně rozsvěcovat svíčky na adventních věncích, kupovat „živý“ stromeček, či hledat ten umělý, smažit kapr, vyrábět zaručeně nejlepší bramborový salát podle starého rodinného receptu, na poslední chvíli shánět dárky (mluvím z vlastní zkušenosti), balit je, atd. atd.

Nu, a já zažil v této době, zhruba tak před měsícem, příjemné, velmi příjemné překvapení – letošní sedmáci za mnou přišli s tím, že by chtěli, tak jako v loňském roce, sehrát „Živý betlém“. Uznejte, že takovou iniciativu jsem nemohl odmítnout. Když jsem se ubezpečil, že pan učitel Hladík (třídní 7.třídy) a paní Ročková s paní Šarlingerovou ze ZUŠ jsou této myšlence kladně nakloněni, mohli jsme přistoupit k nácviku. Navíc pan Randa opět přislíbil připravit koně pro všechny tři krále. 

V loňském roce se hrálo na ploše před MŠ, ale pro letošek jsme si vybrali prostor parkoviště mezi OÚ a kostelem, protože je za prvé krásně nasvětlený z OÚ a světlo bude na stěnu kostela vrhat stíny, které vytvoří děj mnohem plastičtější. Za druhé, aby byl dostatečný prostor pro příjezd králů na koních i umístění živého ohně. A konečně za třetí, abychom mohli pozvat i širokou veřejnost z Dolní Bělé a blízkého okolí.

Nácvik probíhal velmi rychle, protože si děti texty pamatovaly ještě z loňského roku. Nejtěžší tedy bylo: 1) dopravit všechny rekvizity ke kostelu, kde nám je velmi ochotně uskladnil správce dolnobělské farnosti pan I.Figura. Ten nám dokonce nabídl, že v případě deště, můžeme betlém odehrát uvnitř v kostele a 2) zapojit do akce všech 35 účinkujících a 4 koně tak, aby každý věděl, co a kdy má přesně dělat.

Myslím, že se „Živý betlém“ vydařil a byl tak, po slavnostním otevření Školní naučné stezky, dalším důstojným dárkem naší škole k jejímu 65. výročí.

A teď několik poznámek k průběhu. Drobné nedostatky jsme „vychytali“ na páteční dopolední generálce a ostatní „výpadky“ herců řešili přímo před vystoupením. Všem účinkujícím děkuji za předvedené perfektní výkony. O občerstvení diváků v mrazivém pátečním podvečeru 8.12. se postarala SMÍŠENKA BENEŠ. Poděkování za vstřícný postoj patří jak panu Figurovi, tak i starostovi Dolní Bělé panu T.Křiklánovi, který se postaral o propagaci akce. Jak už bylo zmíněno, koně přivedl pan M.Randa, kterému jako „vodiči koní“ pomohli pan R.Šípek, L.Šípková, H.Knechtová, O. Knecht a E.Jáglová. O nasvícení scény se postaral R.Beneš a o úklid „sněhu“ z jevištní plochy rodiče. Úvodní skladbou nás zpoza diváků vánočně naladila slečna N.Fišerová (studentka Gymnázia Plasy) fanfárou na trubku. Výrazné poděkování patří Janu Černému z Manětína pod vedením paní Ročkové, který děti při zpěvu koled doprovodil na akordeon, a také paní Šarlingerové a jejímu desetičlennému hudebnímu a pěveckému sboru (T.Nágrová, V.Nágr, S.Benešová, A.Holotová, A.Širerová, J.Karlovcová, J.Kodera, A.Koderová, E.Nová a B.Trylčová).  

Vlastní průběh posuďte podle přiložených fotografií. Na závěr zbývá ještě jednou jmenovitě poděkovat všem přímým účinkujícím:
1) úvod  - skladba ADESTE FIDELIS -  trubka N.Fišerová
2) ZUŠ Plasy, pobočka Dolní Bělá  –  desetičlenný pěvecký sbor a nástroje – pod vedením I.Šarlingerové
a) Rychle bratři
b) Dej bůh štěstí
c) Z jedné strany chvojka
3) „Živý betlém“ – účinkovalo 14 žáků sedmé třídy: hospodyně (K.Červená), dědeček (P.Nágr), Anička (J.Janouškovcová), sousedka (N.Marešová), soused (M.Plicová), archanděl Gabriel (T.Tabačar), pastýř Klíma (O.Koukolík), pastýř Bárta (J.Duffek), pastýř Matěj (A.Daníček), Josef (M.Bárta), Marie (K.Pokorná), král Kašpar (V.Penc), král Melichar (L.Protiva), král Baltazar (A.Frána), +  nápověda a čtený záskok (třídní učitel 7.třídy J.Hladík), ponocný (J.Bican) +  hudební doprovod na akordeon J.Černý pod vedením J.Ročkové.

Zapsal J.Bican, 8.12. 2017

Fotografie zde

Video zde (celý záznam generální zkoušky + krátké ukázky ze samotného představení)

betlem_2017.jpg